CV-Curriculum Vitae
Słowa przydatne do wykorzystania w liście motywacyjnym (podaniu o pracę)
Curriculum Vitae z łaciny to przebieg życia czyli życiorys zawodowo- edukacyjny.
Napisanie dobrego CV to połowa sukcesu w pierwszym etapie rekrutacji. Pamiętaj, że pierwszy etap rekrutacji to właśnie selekcja dokumentów aplikacyjnych. Dobrze napisane CV może zaowocować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Błędy i niedopatrzenia mogą sprawić, że stracisz szansę na znalezienie pracy. CV jest Twoją wizytówką, daje Ci szansę zaprezentowania się. Uświadom sobie, że pracodawca nic o Tobie nie wie i jedynie dzięki dokumentom aplikacyjnym będzie mógł Cię poznać. Pracodawca po przeczytaniu CV powinien wiedzieć o Tobie jak najwięcej. Najlepszym sposobem na sprawdzenie swojego CV jest przeczytanie go w ciągu 30 sekund. Jest to niewiele czasu ale pamiętaj pracodawca nie ma zbyt wiele czasu na czytanie dokumentów. Na jedno ogłoszenie odpowiada niekiedy kilkadziesiąt osób dlatego też, w ciągu tych kilkudziesięciu sekund sprawdzisz czy spełniasz wymagania i czy jest coś co może Cię wyróżnić dzięki czemu zostaniesz zaproszony/ zaproszona na rozmowę.
Są różne wzory i szkoły pisania CV, pamiętaj jednak o kilku niezmiennych zasadach:
CV Chronologiczno-funkcjonalne
CV Funkcjonalne
CV Chronologiczne
Formularze Europass CV
Wskazówki dotyczące korzystania z wzoru Europass CV
CV Europass w języku angielskim
CV Europass w języku niemieckim
Informacje dotyczące Formularzy Europass zostały zaczerpnięte ze strony internetowej
http://europass.cedefop.europa.eu/
- CV powinno być napisane według ogólnie dostępnych schematów. W dokumencie powinny się znaleźć:
Dane personalne
Imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy
Bardzo ważnym elementem jest podanie adresu pod, którym aktualnie przebywamy. Jeśli podajesz numer telefonu stacjonarnego powinieneś/ powinnaś uprzedzić domowników, którzy mogą odebrać taki telefon. Należy również pamiętać, że jeśli posiadasz automatyczna sekretarkę to nagranie na niej nie powinno zniechęcać potencjalnego pracodawcy. W CV coraz częściej pracodawcy wymagają podania adresu elektronicznego. Powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę na dotychczasowy adres, wykorzystywany wyłącznie do celów towarzyskich np. tomcio@on.pl. W takim wypadku trzeba założyć sobie inne konto. Kolejnym elementem CV jest zdjęcie pamiętajmy, aby było dobrej jakości w momencie gdy korzystamy z ksera.
Cel
Bezpośrednio po danych personalnych należy napisać o jakie stanowisko się ubiegamy. Jeśli do dokumentów aplikacyjnych dołączasz list motywacyjny to możesz zamieścić w nim informacje dotyczącą stanowiska o, które się ubiegasz.
wykształcenie
Dane, które zamieszczamy pod tym hasłem to etapy naszej edukacji. Zacznij od ostatnio ukończonej szkoły. Np. od studiów do szkoły średniej. Pamiętaj o dokładności co do dat i nazw uczelni. Można również wpisać temat prac dyplomowych oraz wszystkie wyróżnienia.
Doświadczenie zawodowe
Powinniśmy opisać daty zatrudnienia, zajmowane stanowiska, zakres obowiązków oraz nazwę firmy. Warto też napisać o szczególnych osiągnięciach w pracy zawodowej.
Jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego to w tym miejscu możesz napisać o odbytych praktykach, stażu, wolontariacie lub pominąć kwestie doświadczenia zawodowego.
Informacje o odbytych szkoleniach
Informacje o szkoleniach powinny zawierać informacje przydatne dla przyszłego pracodawcy
umiejętności (znajomość języków obcych, obsługa komputera) Powinieneś/powinnaś pisać o tych umiejętnościach, które są wymagane na stanowisku o które się ubiegamy. Jeśli piszesz informacje dotyczące znajomości języka obcego trzeba określić poziom znajomości języka obcego np. podstawowy lub komunikatywny w mowie i piśmie. Informacje dotyczące obsługi komputera również należy dokładne określić np. wymienić nazwy programów komputerowych.
Zainteresowania/Hobby
Warto opisać takie zainteresowania, które są w jakiś sposób związane z charakterem pracy o, którą się ubiegasz. Jeśli nie posiadasz takich zainteresowań to nie jest to problem. Najważniejsze aby hobby było zgodne z prawdą. Nie ma chyba nic gorszego jak podczas rozmowy zostaniemy spytani o to i okaże się że nie wiemy nic na dany temat. Pisząc o zainteresowaniach oznacza, iż mamy pasje a pracodawcy cenią sobie takie osoby.
Cechy charakteru
Referencje
Możesz napisać jedynie „Dostępne na życzenie”. Warto jednak posiadać takie referencje bo może się okazać, iż pracodawca poprosi aby przynieść je na rozmowę kwalifikacyjną. Możesz się również spotkać z ogłoszeniami, w których jest informacja, iż do dokumentów aplikacyjnych należy dołączyć referencje. Informacje o referencjach można napisać w liście motywacyjnym.
Ochrona danych osobowych
Podpis
Należy pamiętać o odręcznym podpisaniu CV.
Pamiętaj
- Dokumenty aplikacyjne powinny być napisane na komputerze na papierze formatu A4, powinno być przejrzyste. CV nie powinno przekraczać dwóch stron. wszystkie informacje powinny być prawdziwe.
- Zainteresuj pracodawcę. Wyróżnij się z tłumu- pokaż pracodawcy, że jesteś oryginalny.
- Pamiętaj, że dane zawarte w CV stanowią dla pracodawcy podstawowe źródło informacji o Tobie.
- Pisz krótko i konkretnie. Pamiętaj o tym, że pracodawca nie ma czasu na czytanie długich elaboratów, sprawdź literówki.
Internet
- Jeśli wysyłamy dokumenty aplikacyjne mailem należy pamiętać, aby wielkość pliku nie byłą zbyt duża (zdjęcie). Jeśli plik będzie otwierał się zbyt długo może zostać od razu skasowany. Nie należy zostawiać pustego miejsca w rubryce temat. Takie maile w większości nie są otwierane. Nie dołączaj kopii e-maila jako załącznika. Nie należy używać wersalików (duże litery) W sieci oznacza to, że krzyczysz na adresata. Pamiętaj aby nie wpisywać CV lub listu motywacyjnego bezpośrednio do e-maila.
Dokumenty aplikacyjne są Twoją wizytówką!